گالری

 

تماس با ما سپاهان سقف

گچبری پیش ساخته

گچبری پیش ساخته از جمله ابزارهای ترئینی فضای داخلی ساختمان ها می باشد که دارای پایه گچی بوده و برخی از مواد شیمیایی و نوعی فوم در آنها استفاده میشود. این ابزارها به دلیل سرعت اجرای بسیار بالا و تنوع در طرح و رنگ در دنیای امروز نسبت به گچبری دستی کاربرد بیشتری پیدا کرده اند. گروه سپاهان سقف؛ ارائه دهنده انواع گچبری در ادامه به معرفی کامل این تزئینات گچی پرداخته و به مواردی از قبیل ویژگی ها، انواع مختلف، ابزارهای مورد استفاده برای ساخت و نصب و اجرا، قیمت و موارد مهم در خرید گچ بری پیش ساخته پلی یورتان، پلی استایرن و یونولیتی سقفی و دیواری اشاره خواهد داشت.

 

گچبری پیش ساخته چیست؟

دنیای دکوراسیون داخلی از تنوع بسیار بالایی برخوردار بوده و مصالح ساختمانی مختلفی برای پیاده سازی طرح های مختلف بر روی سقف و دیوار استفاده میشود. یکی از کاربردی ترین و با اصالت ترین شیوه های تزئین فضای داخلی ساختمان ها، استفاده از گچبری می باشد که در معماری ایرانی کاربرد گسترده ای داشته است. ایجاد نقوش مختلف و بریدن و عمق دادن به سطوح گچی را اصطلاحا هنر گچبری گفته میشود که به دو شیوه دستی و پیش ساخته اجرا می گردد. به نوع خاصی از این ابزارهای گچی که توسط قالب های آماده تولید میشوند گچ بری پیش ساخته گفته میشود. برای ساخت این گروه از تزئینات گچی از گچ و فوم، یونولیت و پلی استایرن و همچنین پلی یورتان استفاده میشود. طرح های آماده با نقوش متعدد پس از آماده سازی در محل مناسب نصب و اجرا می گردند.
گچبری سقف

 


برای خواندن مطالب درمورد کناف میتوانید:

انواع گچبری پیش ساخته

همان طور که اشاره شد، از مهم ترین ویژگی های این نوع از گچ بری ها تولید آنها توسط قالب های مخصوص به کمک مصالحی متفاوت با گچبری دستی می باشد. بر اساس نوع مواد اولیه به کار رفته در این ابزارهای گچی می توان آنها را در گروه های مختلفی تقسیم بندی نمود که برخی از آنها عبارتند از:

ابزار گچی پیش ساخته پلی یورتان

پلی اورتان یا پلی یورتان نوعی فوم فشرده و متراکم می باشد که با خاصیت شکل گیری بالایی داشته و می توان آنها را در قالب های مورد نظر قرار داد و در صنایع مختلف از آن استفاده نمود. از این نوع فوم در تولید گچ بری پیش ساخته پلی یورتان استفاده میشود و در نهایت روکش pvc برای آن استفاده خواهد شد. با توجه به نوع روکش استفاده شده برای آنها، تنوع رنگ بالایی را می توان بر روی این گچبری ها اجرا نمود. ظرافت و زیبایی از مهم ترین ویژگی های مثبت و قیمت بالا و عدم مقامت کافی در برابر حرارت و آتش سوزی از نقاط منفی گچبری های پی یورتان سقفی و دیواری می باشند.

گچبری پیش ساخته پلی استایرن

از دیگر مواد شیمیایی که می توان برای تولید ابزارهای گچی پیش ساخته استفاده نمود، پلی استایرن می باشد. این مواد پلیمری از مونومر استایرن تولید شده و با حرارت دهی به صورت مایع تبدیل شده و به همین دلیل می توان آنها را قالب گیری کرد. پلی استایرن های مورد استفاده در صنایع مختلف را می توان بر اساس ویژگی های آنها به گروه های انبساطی، مقاوم و معمولی تقسیم بندی نمود و از کاربردهای گسترده آن نیز، تولید گچبری پیش ساخته پلی استایرن می باشد. این گروه از گچبری ها در برابر آتش سوزی مقاومت مطلوبی نداشته اما در برابر رطوبت میزان مقاومت آنها مناسب می باشد.

ابزار گچی پیش ساخته یونولیتی

فوم های یونولیت که در صنعت ساختمان سازی کاربرد زیادی دارند در تولید و ساخت گچبری های پیش ساخته نیز مورد استفاده قرار میگیرند. از مهم ترین ویژگی های این گچ بری ها می توان به وزن سبک و همچنین خاصیت رنگ پذیری بالای آنها اشاره نمود. گچ بری پیش ساخته یونولیتی برای اجرا در سقف و دور لامپی مورد استفاده قرار گرفته و قیمت آنها نیز مناسب و ارزان تر از نوع دستی می باشد.

 

گچبری پیش ساخته

گچ بری سقف

گچ بری سقف یکی از هنرهای اصلی ایرانی می باشد که تلفیقی از هنر، معماری و ظرافت با گچ می باشد و به کمک ابزارهای متعدد بر روی سقف اجرا می گردد. ایجاد نقش های هنرمندانه بر روی سقف از گذشته تا امروز در معماری ایرانی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و نمونه های بی بدیل آنها را می توان در کاخ ها و عمارت ها مشاهده نمود. سپاهان سقف؛ اجرا کننده انواع تزئینات گچی در ادامه نگاه جامعی به نوع گچ بری داشته و انواع مختلف آن، ابزارها و قیمت گچبری سقف پذیرایی و غیره را بررسی خواهد نمود.

گچ بری سقف چیست؟

گچ بری همان طور که از نامش مشخص است، به هنر تزئین با گچ گفته میشود که با مجموعه ای از ابزارها طرح های مختلفی را بر روی سطوح گچی با کنده کاری و همچنین بریدن ایجاد می شود. این گروه از گچ بری ها در حاشیه، مرکز و سایر بخش های سقف محیط های مسکونی، تجاری و غیره در اندازه ها و با طرح های متنوع اجرا شده و تاثیر بالایی بر زیبایی دکوراسیون داخلی خواهد داشت. از جمله ابزارهای تزئینات گچی برای سقف می توان به دمبُر، بومخوار، قلم بومگرد و همپنین وردنگی و ماله اشاره نمود. هر یک از این ابزارها کاربرد خاصی داشته و استفاده از آنها نیاز به مهارت و تجربه بالایی دارد تا ظرافت در طح به خوبی حفظ شود.

 

گچ بری سقف

گچ بری سقف


برای خواندن مطالب درمورد نور مخفی میتوانید:

انواع گچ بری سقف

گچ بری ها را می توان بر اساس فاکتورهای مختلفی تقسیم بندی نمود که از جمله آنها می تون به نحوه اجرا و ساخت اشاره نمود. بر همین اساس این گروه از تزئینات گچی را می توان به دو دسته کلی تقسیم بندی کرد که عبارتند از:

گچبری دستی سقف

مهم ترین ویژگی این گچ بری ها اجرای آنها با دست و ابزارهایی می باشد که در بالا به آنها اشاره کردیم. روند ساخت این تزئینات گچی به این صورت است که ابتدا ملات مورد نظر با گچ و آب تهیه شده و قبل از جامد شدن آن، با ابزارها طرح مورد نظر بر روی آنها اجرا میشود.

گچبری پیش ساخته سقف

نقظه مقابل گچ بری های دستی، نوع پیش ساخته می باشد. همان طور که از نام این گروه مشخص است، با استفاده از قالب و همچنین فوم های پلی استایرن طرح مورد نظر اجرا و در پس از آماده سازی در محل مورد نظر نصب می گردد. گچ بری پیش ساخته سقف قیمت ارزان تری داشته و اجرای آن نیز در زمان کمتری انجام میشود و به همین دلیل در صنعت طراحی داخلی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

انواع طرح های گچ بری برای سقف پذیرایی

در گروه بندی دیگر می توان تزئینات گچی سقف را بر اساس طرح و نقش و نگار ایجاد شده بر روی آن ها دسته بندی کرد که از رایج ترین نمونه های آن می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

گچبری مدرن

گچ بری های مدرن به نوع بسیار پرکاربرد و پرطرفدار گفته میشود که از مهم ترین ویژگی های آنها می توان به ساده بودن و همچنین استفاده از المان های هندسی اشاره نمود. از دیگر ویژگی های این گچ بری ها می توان به عدم استفاده از الگوهای تکرار شونده و شلوغ اشاره کرد و به همین خاطر در معماری امروزی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

گچبری کلاسیک سقف

استفاده از طرح های بته و جقه و سایر المان ها که نشان دهنده فرهنگ و هنر ایرانی می باشند به صورت تکرار شوند و ریز و تقریبا شلوغ از جمله ویژگی های گچبری های کلاسیک سقف می باشند. این طرح ها بیشتر برای محیط هایی کاربرد دارند که طرای داخلی و همچنین دکوراسیون به کار رفته در آن از معماری مدرن فاصله داشته و فرهنگ اصیل ایرانی قرابت بیشتری دارند. از جمله طرح هایی که در گچبری های کلاسیک مورد استفاده قرار میگیرند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • گچبری مشبک: دارای سطح با برجستگی ۱۵ تا ۲۵ سانتی متر و طرح های مشبک و توری
 • گچ بری برهشته: دارای طرح های بسیار برجسته
 • گچبری برجسته: طرح های مورد نظر بر روی سطح گچ اندود شده ایجاد می گردد
 • گچ بری لکه: دارای طرح هایی با برجستگی بسیار زیاد

از دیگر نمونه های مورد استفاده در این هنر می توان به گچ بری های کشته بری، توپر و تو خالی، تخمه کن-تخمه بری، لایه ای و زبره اشاره نمود که به سقف جلوه ای خارق العاده می دهند.

 • چقدر طول می کشد تا اشاره به سقف خشک شود؟

زمان پخت حدود ۲ ۳ ساعت آب و هوای خوب و خشک است اما در نهایت به آب و هوا ، دما و رطوبت روز بستگی دارد.

 • برای گچ بری سقف از چه چیزی استفاده می کنید؟

ما در زیر لیستی از مهمترین ابزار و ملزومات گچ کاری سقف را قرار داده ایم:

گچ . ماله گچ کاری . نردبان . چوب مخلوط کردن . سمباده . آب تمیز و اسفنج.

 • آیا ابتدا سقف یا دیوارها را گچ می زنید؟

اگر روی سقف و دیوار کار می کنید ، همیشه از سقف شروع کنید ، از گوشه سمت چپ شروع کنید. ماله خود را جلو و عقب بکشید و گچ خود را به صورت مستقیم بمالید. ضخامت روکش باید سه تا چهار میلی متر باشد.

گچبری سقف پذیرایی چیست؟

گچبری سقف یکی از هنرهای معماری است که سال‌های زیادی است از این هنر در خانه‌ها استفاده می‌شود. مصالح اصلی در این هنر، گچ است. گچبری سقف پذیرایی یکی از عمده‌ترین انواع گچبری‌ها می‌باشد که تاکنون طرح‌ها و مدل‌های زیادی در این زمینه بر سقف اجرا شده است. گچ به دلیل شکل‌پذیری بالایی که دارد، به‌راحتی شکل‌ها و طرح‌های زیادی را پیاده می‌کند و کار با گچ نیز بسیار ساده و آسان است.

گچبری سقف پذیرایی باعث می‌شود تا خانه و دیوارهای آن از خشک بودن خارج شوند و با استفاده از این هنر زیبا روح تازه‌ای به خانه و زیبایی‌های آن داده شود. گچ از جمله موادی است که به‌راحتی می‌تواند حس خوب و زیبایی را تنها با چند برش ساده به افراد منتقل کند.

لازم به ذکر است که گچبری هزینه زیادی نسبت به سایر روش‌های زیباسازی سقف و دیوارهای خانه ندارد تنها با بودجه کمی می‌توان از این هنر زیبا و اصیل در خانه خود استفاده کنید. در بخش‌های بعدی اطلاعات بیشتری را در زمینه انواع مدل گچبری سقف پذیرایی، گچبری‌های مدرن و سنتی، قیمت گچبری و به‌طورکلی هر نوع اطلاعاتی که لازم است در این زمینه کسب کنید، می‌پردازیم.

مدل گچبری سقف پذیرایی ساده

مدل گچبری سقف پذیرایی ساده یکی از مدل‌های پرطرف‌دار گچبری سقف است. این مدل طرح‌های شلوغ و در هم را شامل نمی‌شود و بیشتر به‌سادگی طرح‌ها توجه می‌کند. در این مدل هرچه طرح‌ها ساده‌تر باشند، زیبایی بیشتری را نیز القا می‌کنند. در مدل ساده سقف پذیرایی گچبری از سادگی خطوط، شکل‌های متفاوت و … استفاده می‌کنند تا بهترین مدل و طرح را برای گچبری اجرا کنند. در این نوع گچبری سقف پذیرایی لازم نیست تا از طرح‌های حجیم و بزرگ بر روزی سقف استفاده کنید.

گچبری ساده در عین زیبایی به پخش نور نیز کمک خواهد کرد و با استفاده از یک لوستر زیبا نیز می‌توانید ترکیب سقف پذیرایی خود را کامل کنید. سادگی همیشه از زیباترین عناصر در هر زمینه‌ای می‌باشد و قطعاً در گچبری نیز این جمله صدق می‌کند. اگر که نمی‌خواهید تا سقف منزل شما شلوغ و خسته‌کننده به نظر برسد، پیشنهاد ما به شما بازدید از طرح‌های گچبری سقف پذیرایی ساده است. با به‌کارگیری ساده‌ترین مدل‌ها هم ‌قیمت کم‌تری را پرداخت می‌کنید و هم از شلوغی طرح‌های دیگر دور می‌شوید.

 • ابزار گچی پیش ساخته پلی یورتان
 • گچبری پیش ساخته پلی استایرن
 • ابزار گچی پیش ساخته یونولیتی

 

 • گچبری دستی سقف
 • گچبری پیش ساخته سقف