نور مخفی

نور مخفی از جمله زیر مجموعه های نورپردازی در ساختمان می باشد که به شیوه ای بسیار زیبا که منبع اصلی نور قابل مشاهده نباشد، جلوه منحصر به فردی را در سقف یا روی دیوار ایجاد می کند. برای اجرای آن لازم است از کناف سقف یا گچبری و سایر ابزارهای تزئینی استفاده شود که خروجی و نتیجه کار با هم متفاوت خواهد شد. سپاهان سقف؛ ارائه دهنده انواع نور مخفی تولید شده با پی وی سی در طرح های متنوع در ادامه معرفی کاملی به این شیوه نورپردازی در ساختمان ها خواهد پرداخت.

نور مخفی

نور مخفی

نور مخفی چیست؟

استفاده از نور در سقف و دیوار علاوه بر اینکه باعث میشود تا روشنایی بهتر شود، جلوه زیباتری را نیز به همراه خواهد داشت. برای اجرای این نورپردازی به شیوه های مختلفی عمل میشود که رایج ترین آنها استفاده از باکس و نورِ مخفی می باشد. این دو شیوه نور پردازی کاملا با هم متفاوت هستند، چون در باکس از لامپ های هالوژن استفاده میشود که کاملا قابل مشاهده می باشند. در مقابل، در شیوه دیگر به اجرای نور پردازی با کمک ریسه های ال ای دی یا اس ام دی گفته میشود که بر روی سقف تابیده میشوند و منبع اصلی نور قابل رویت نیست. همان طور که از نام این شیوه نور پردازی مشخص است، منبع و منشا اصلی نور زیر گچبری یا گل های سقفی و کناف قرار گرفته و به صورت شلنگ یا طناب مانند در اطراف سقف پیچیده شده است.

 

نور مخفی

نور مخفی

بیشتر بخوانیم : دور لامپی

انواع نور مخفی

با توجه به شیوه اجرای نور پردازی می توان آنها را به گروه های مختلفی تقسیم بندی نمود که رایج ترین آنها عبارتند از:

نور مخفی با کناف

کناف یکی از رایج ترین انواع سقف های کاذب می باشد که در ساختمان هایی با معماری مدرن کاربرد زیادی پیدا کرده است. این گروه از سقف های کاذب از تایل های جدا از هم و سبک تشکیل شده اند که در کنار هم قرار گرفته و روکش آنها از گچ می باشد. در ساختمان هایی که از سقف کاذب و کناف استفاده میشود، گچبری کاربرد نداشته و برای اجرای این شیوه نور پردازی از شلنگ های مخصوصی استفاده میشود تا منبع نور را در بخش های مختلف سقف با کمک آنها تابیده شود. این شیوه کاملا با معماری و طراحی داخلی مدرن تناسب داشته و جلوه بسیار خوبی را در محیط ایجاد خواهد کرد و البته قیمت ارزان تری نیز خواهد داشت.

نور مخفی گچبری

در ساختمان هایی که از گچبری های دستی یا پیش ساخته استفاده میشوند، نورِ مخفی را در حاشیه های سقف اجرا می کنند. این حاشیه ها دارای طرح های مختلفی بوده و از نظر میزان پیچیدگی و ظرافت طرح با هم متفاوت هستند. پس از نصب گچبری در حاشیه ها شلنگ های نور در پشت گچبری قرار گرفته و نصب میشود، به طوریکه قابل رویت نبوده و تنها نور آنها دیده میشود. این گروه از نورِ مخفی های سقف که با گچبری اجرا میشوند در دو گروه دستی و پیش ساخته قابل تقسیم بندی بوده که البته در حال حاضر بیشتر نوع پیش ساخته مورد استفاده قرار میگیرد. چون سبک تر بوده و همچنین قیمت ارزان تری دارند و در مدت زمان کوتاه قابل اجرا و نصب هستند.

نور مخفی پیش ساخته پی وی سی

از جدیدترین شیوه نور پردازی در سقف و دیوار می توان به نمونه هایی اشاره نمود که پیش ساخته بوده و به جای گچ از پی وی سی برای تولید آنها استفاده میشود. از نظر شکل ظاهری این گروه شباهت زیادی با حاشیه های سقف گچبری داشته و طرح های به کار رفته در آنها نیز می توانند مدرن یا کلاسیک باشند. از مهم ترین مزایای این گروه می توان به وزن بسیار سبک، قیمت ارزان و همچنین اجرای در مدت زمان کوتاه اشاره نمود. البته اشاره به این نکته نیز ضروری است که نورِ مخفی های پی وی سی تنوع رنگ بالایی داشته و در برابر نم و رطوبت نیز عایق می باشند.

نور مخفی

نور مخفی

بیشتر بخوانیم : کناف

نور مخفی پذیرایی و اتاق خواب

اجرای نور مخفی می‌تواند در طرح‌ها و مدل‌های گوناگونی پیاده سازی شود. برخی از مدل‌های نور مخفی به طور خاص به طراحی و نورپردازی اتاق نشیمن و سالن پذیرایی اختصاص دارند و متناسب با فضای لازم برای استراحت یا پذیرایی از مهمانان اجرا می‌شوند. در ادامه به برخی از این مدل‌های نور مخفی می‌پردازیم:

  •     روشنایی سقف با گچ‌بری مدل سینی

نور پردازی با روش گچ‌بری سینی شکل یکی از بهترین‌ حالت‌ها برای پیاده سازی نور مخفی در محیط است. در بسیاری از موارد ممکن است اثرات نور سینی را دیده باشید ولی به حتی متوجه آن هم نشده باشید، این یکی از مزیت‌های نور مخفی است.

برای پیاده سازی نور مخفی با گچ‌بری مدل سینی شکل لازم است از قبل گچ‌بری را روی سقف انجام داده باشید. در این مدل نور مخفی هیچ لامپ گران قیمتی استفاده نمی‌شود و تنها چراغ‌های رشته‌ای هستند که تمام روشنایی محیط را تامین می‌کنند.

  •     چراغ‌های فرو رفته

چراغ‌های فرو رفته داخل سوراخی در سقف نصب می‌شوند و حلقه‌ی بدنه‌ی آن روی سقف در معرض دید قرار دارد. چراغ فرو رفته کاملا مخفی نیست، اما تا ۹۰ درصد دیده نمی‌شوند و می‌توانند فضای نورانی مناسبی را ایجاد کنند. یک نقطه ضعف این مدل نور مخفی این است که نور آن‌‌ها به آسانی قابل هدایت نیست و تنها دایره‌ای نورانی در پایین لامپ ایجاد می‌شود، با این حال برای کنترل میزان روشنایی می‌توان کلیدهای نصب کرد تا به کمک آن میزان نور لامپ‌ها کم و زیاد شود.

  •     چراغ‌های فرعی

چراغ‌های فرعی آن دسته از مدل‌های نور مخفی هستند که پیاده سازی آن‌ها توسط خودتان می تواند کار دشواری باشد. این مدل نور مخفی معمولا با تکنیک نورپردازی روی سقف و دیوار پیاده سازی می‌شود و در ایجاد یک تعادل نوری، مناسب و کارآمد است.

مزایای استفاده از نور مخفی سقف

در طراحی داخلی مدرن و همچنین کلاسیک در دنیای امروز استفاده از این شیوه نورپردازی کاربرد زیادی دارد که دلیل آن مزایای متعدد آن می باشد. از مهم ترین مزایا و دلایل استفاده از نورپردازی در سقف که منبه قابل رویت نباشد می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

  • با توجه به اینکه منبع و منشا اصلی نور قابل رویت نمی باشد، در نتیجه نظم بهتری در سقف ایجاد میشود.
  • نور پردازی به این شیوه باعث میشود تا انتشار نور بهتر باشد و جلوه ظاهری سقف بهتر و منحصر به فرد خواهد بود.
  • ترکیب نور و گچبری و طرح های گل و بته و غیره که متناسب با نوع معماری محیط می باشند به زیباتر شدن سقف کمک بیشتری خواهند کرد.

کاربرد نور مخفی

استفاده از گچبری یا نور مخفی های پیش ساخته پی وی سی در محیط های مختلفی کاربرد دارند که از مهم ترین آنها می توان به ساختمان های مسکونی، سالن های پذیرایی و تالارها و همچنین مجتمع های اداری اشاره نمود. این شیوه نور پردازی نه تنها در سقف، بلکه در دیوار نیز اجرا میشود که اجرای صحیح آن می تواند منجر به بزرگتر دیده شدن ارتفاع سقف شود. به همین دلیل نورپردازی در ساختمان هایی که با مشکل کوتاه بودن سقف مواجه هستند اگر صحیح و با رعایت استانداردها اجرا شوند راهکار مناسبی خواهد بود. از جمله موارد کاربرد آنها می توان به استفاده در سالن پذیرایی، آشپزخانه و همچنین زیر کابینت ها اشاره نمود که اجرای آنها کمی با هم متفاوت خواهد بود.

نور مخفی

نور مخفی

قیمت نور مخفی

قیمت نور مخفی در مرحله اول به جنس و متریال و مصالحی که برای تولید آنها استفاده شده است بستگی دارد. در یک مقایسه کلی می توان گفت حاشیه های ساخته شده با پی وی سی ارزان تر از گچبری می باشند. علاوه براین، متراژ و همچنین نوع طرح و میزان پیچیدگی های موجود در آنها نیز می تواند بر قیمت نهایی کار تاثیر زیادی داشته باشد.

گروه سپاهان سقف اولین تولید کننده انواع نور مخفی پیش ساخته پی وی سی در رنگ و طرح های مختلف می باشد که نصب و اجرا را با حفظ کیفیت در مدت زمان کوتاه ارائه می دهد. برای استعلام قیمت هر یک از نمونه کارها و دریافت مشاوره برای انتخاب بهترین گزینه ها برای محیط مورد نظر می توانید از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه با گروه سپاهان سقف در ارتباط باشید.

نور مخفی چیست؟

نور مخفی از جمله زیر مجموعه های نورپردازی در ساختمان می باشد که به شیوه ای بسیار زیبا که منبع اصلی نور قابل مشاهده نباشد، جلوه منحصر به فردی را در سقف یا روی دیوار ایجاد می کند.

انواع نور مخفی کدام است؟

نور مخفی با کناف ، نور مخفی گچبری ، نور مخفی پیش ساخته پی وی سی

استفاده از نور مخفی چه مزایایی دارد؟

  • با توجه به اینکه منبع و منشا اصلی نور قابل رویت نمی باشد، در نتیجه نظم بهتری در سقف ایجاد میشود.
  • نور پردازی به این شیوه باعث میشود تا انتشار نور بهتر باشد و جلوه ظاهری سقف بهتر و منحصر به فرد خواهد بود.
  • ترکیب نور و گچبری و طرح های گل و بته و غیره که متناسب با نوع معماری محیط می باشند به زیباتر شدن سقف کمک بیشتری خواهند کرد.

قیمت نور مخفی به چه صورت است؟

قیمت نور مخفی در مرحله اول به جنس و متریال و مصالحی که برای تولید آنها استفاده شده است بستگی دارد. در یک مقایسه کلی می توان گفت حاشیه های ساخته شده با پی وی سی ارزان تر از گچبری می باشند. علاوه براین، متراژ و همچنین نوع طرح و میزان پیچیدگی های موجود در آنها نیز می تواند بر قیمت نهایی کار تاثیر زیادی داشته باشد.