ابزار زنی

[vc_row][vc_column][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text]

ابزار زنی

ابزار زنی یا کشو زنی از جمله هنرهای زیر مجموعه گچبری می باشد که تمام مراحل آن به صورت دستی اجرا شده و با ابزارهای متعدد طرح های متنوع در حاشیه و محل تلاقی دیوار و سقف و اجرای نور مخفی مور استفاده قرار میگیرد. یکی از ابتدایی ترین گام ها در تبدیل شدن به یک استادکار حرفه ای در گچکاری، ابزار زنی می باشد و اجرای آن نیاز به دقت و زمان بالایی دارد. سپاهان سقف؛ ارائه دهنده انواع ابزارهای گچبری در ادامه به معرفی این هنر پرداخته و ابزارهای مورد نیاز آن را شرح خواهد داد.

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text css=”.vc_custom_1635603283810{padding-top: 7px !important;padding-right: 7px !important;padding-bottom: 7px !important;padding-left: 7px !important;background-color: #872b16 !important;border-radius: 10px !important;}”]در ادامه می خوانیم :

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_column_text]

ابزارزنی

ابزارزنی

ابزارزنی یا کشو زنی چیست؟

در ساختمان هایی که از هنر گچبری برای زیبایی سقف و دیوارها استفاده میشود، در حاشیه سقف و محل تلاقی آن با دیوار از حاشیه هایی با طرح های متنوع استفاده میشود که به فرآیند ساخت این حاشیه ها اصطلاحا ابزار زنی یا کشو زنی گچبری گفته میشود. این حاشیه ها در قسمت های انتهایی دارای طرح های خاصی هستند که به آنها کشو گفته میشود و طرح بین دو کشو در ابتدا و انتهای دیوار خطوط برجسته با ارتفاع های متفاوت می باشد که به صورت صاف اجرا میشوند. در نهایت و بر حسب طرح و سبک در نظر گرفته شده، ممکن است برای ابزار زنی روی حاشیه ها طرح های مختلفی از جمله کوفی و ورساج اجرا شود.

گچ خوش مایه در ابزار زنی چیست؟

یکی از مهم ترین گام ها در اجرای ابزار زنی یا کشو زنی، تهیه گچ می باشد که با گچ به کار رفته در سایر بخش های ساختمان کاملا متفاوت است. به این نوع گچ اصطلاحا گچ خوش مایه گفته میشود که در حالت کلی نرم تر از سایر گچ ها می باشد. برای تهیه این گچ لازم است به این نکته توجه شود که بر روی آنها لازم است با ابزارهای متعدد طرح های کنده کاری یا برش داده شود.

به همین دلیل نباید زیاد سفت یا بیش از اندازه نرم باشند. در تهیه گچ خوش مایه در مرحله اول لازم است گچ کاملا الک شود و سپس به ازای ۳٫۵ پیمانه آب یک پیمانه گچ اضافه شود.پس از تهیه گچ خوش مایه لازم است این گچ را با ضخامت ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر در محل مورد نظر برای ایجاد طرح و ابزار زدن بر روی آن قرار داد. در ادامه به نحوه استفاده از گچ خوش مایه در کشو زنی گچبری بیشتر اشاره خواهیم داشت.

ابزارزنی

ابزارزنی

بیشتر بخوانیم : کناف

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

تماس با ما سپاهان سقف

 

ابزارهای کشو زنی

با توجه به طرح مورد نظر برای اجرای آن به کمک کشو زنی، لازم است از ابزارها و قطعات و تجهیزات مختلفی استفاده شود. از مهم ترین این تجهیزات و ابزارها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تخته چوبی یا فیبر استخوانی برای پیاده سازی طرح کشو بر روی آن
 • انواع اره نوکی، کمانی، سوهان و چوبساب برای برش دادن طرح کشو بر روی فیبر استخوانی یا چوبی و صافه کردن لبه ها و سطوح داخلی با کمک انواع سوهان و غیره

علاوه بر موارد فوق، از دیگر ابزارها برای اجرا و پیاده سازی طرح مورد نظر در حاشیه یا چهر چوب و غیره نیز استفاده میشود:

 • ابزار برجسته کاری
 • ابزار محدب
 • ابزار قاب
 • ابزار کاو
 • تاج
 • کاو مسطح
 • کنج
 • حاشیه پخ
 • کنده کاری حکاکی
 • برجسته کاری
 • ابزار ربع گرد
 • ابزار نیم گرد

لازم به ذکر است که این ابزارها با توجه به طرح ممکن است انتخاب شوند و همگی آنها برای تمام ابزار زنی ها مورد استفاده قرار نمی گیرند. اما در حالت کلی می توان ابزارهای مورد استفاده برای کشو زنی گچبری را به گروه های زیر تقسیم بندی نمود:

 1. گروهی از ابزارها که از یک سمت به شمشه تکیه داده شده و روی سطح کار برخورد داشته و حرکت داده میشود تا سطح یکدست شود.
 2. ابزارهایی که بر لبه جاسازی برخورد می کنند. جا سازی به بخشی از کار گفته میشود که پس از گچ زنی مرز آن با سایر بخش ها توسط شمشه مشخص می گردد.
 3. برای خط اندازی در زیر کار لازم است یک میخ در مرکز سطح کار قرار گرفته و ریسمان به آن متصل شود. نوع دیگری از ابزارهای کشو زنی دارای سوراخی می باشند که می تواند به این ریسمان متصل شده و به شعاع مورد نیاز خط اندازی برای زیر کار به کمک آن انجام میشود.
ابزارزنی

ابزارزنی

بیشتر بخوانیم : دور لامپی

نحوه ابزار زنی با گچ

برای اجرای ابزار زنی لازم است چند مرحله مهم اجرا شوند که عبارتند از:

 • طرح مورد نظر برای کشو انتخاب و روی فیبر استخوانی یا سطح چوبی و پی وی سی اجرا و با اره و سوهان و سایر ابزارهای در دسترس طرح خالی شده و لبه های آن کاملا هموار شوند.توجه داشته باشید که سوهان با لبه های کشو در هنگام ساییدن باید ۲۰ درجه زاویه داشته باشد.
 • فرایند ابزار زنی و خط اندازی از کنج و محل تلاقی دیوار و سقف شروع میشودو برای انجام این کار ابتدا با مرکزیت کنج و از زاویه بین دیوار و سقف به کمک پرگار با شعاع ۱۵ سانتی متر علامت گذاری کنید.
 • شمش های مخصوص گچبری که دارای ضخامت ۲۵ سانتی متر می باشند در مسیر خط های علامت گذاری شده نصب میشوند.
 • در این مرحله لازم است با ابزارهای مخصوص در محل ابزار زنی سطح برش داده شود. سپس گچ خوش مایه را با ضخامت ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر در محل مورد نظر قرار داده و با ابزارهای مخصوص سطح آن را کاملا صاف و یکدست میشود. در نهایت شمشه از روی سطح جدا میشود.
 • این فرآیند برای سایر بخش های کار بر اساس طرح مورد نظر اجرا شده و در نهایت در صورت لزوم طرح هایی همچون ورساج، خط کوفی و غیره بر روی قسمت های برجسته ایجاد شده با ابزار زنی پیاده سازی میشود.

کاربرد ابزار زنی

از هنر کشو زنی در بخش های مختلفی از ساختمان استفاده میشود که از اصلی ترین آنها می توان به اجرای نور مخفی و حاشیه دادن در لبه های دیوار و سقف و همچنین چهار چوب و دیوارها اشاره نمود.

ابزارزنی

ابزارزنی

قیمت ابزار زنی گچبری

قیمت ابزار زنی یا کشو زنی بر اساس فاکتورهای مختلفی تعیین می گردد که از مهم ترین آنها می توان به میزان پیچیدگی در کار و طرح اشاره نمود. بدون شک هر چه طرح ها دارای ظرافت بیشتری باشند به همین نسبت نیز قیمت کار افزایش پیدا خواهد کرد. علاوه براین، مانند سایر خدمات گچبری کشو زنی نیز به صورت متری و بر اساس میزان مهارت استادکار تعیین می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ابزارهای مورد نیاز برای این حرفه و نرخ ها می توانید با کارشناسان سپاهان سقف در ارتباط باشید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

↓برای دیدن نمونه کار های بیشتر به اینستاگرام سپاهان سقف سر بزنید↓

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”کلیک کنید” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fwww.instagram.com%2Fsepahan_saghf%2F|||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”سوالات متداول ابزار زنی” color=”orange” border_width=”2″ css_animation=”bounceIn”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text][/vc_column_text][vc_toggle title=”ابزارزنی چیست؟” style=”square” color=”orange”]در ساختمان هایی که از هنر گچبری برای زیبایی سقف و دیوارها استفاده میشود، در حاشیه سقف و محل تلاقی آن با دیوار از حاشیه هایی با طرح های متنوع استفاده میشود که به فرآیند ساخت این حاشیه ها اصطلاحا ابزار زنی یا کشو زنی گچبری گفته میشود.[/vc_toggle][vc_toggle title=”گچ خوش مایه در ابزار زنی چیست؟” style=”square” color=”orange”]یکی از مهم ترین گام ها در اجرای ابزار زنی یا کشو زنی، تهیه گچ می باشد که با گچ به کار رفته در سایر بخش های ساختمان کاملا متفاوت است. به این نوع گچ اصطلاحا گچ خوش مایه گفته میشود که در حالت کلی نرم تر از سایر گچ ها می باشد.[/vc_toggle][vc_toggle title=”ابزارهای مورد نیاز برای ابزارزنی کدام است؟” style=”square” color=”orange”]

 • تخته چوبی یا فیبر استخوانی
 • انواع اره نوکی، کمانی، سوهان و چوبساب
 • ابزار برجسته کاری
 • ابزار محدب
 • ابزار قاب
 • ابزار کاو
 • و…

[/vc_toggle][vc_toggle title=”ابزارزنی چه کاربردی دارد؟” style=”square” color=”orange”]ابزار زنی یا کشو زنی از جمله هنرهای زیر مجموعه گچبری می باشد که تمام مراحل آن به صورت دستی اجرا شده و با ابزارهای متعدد طرح های متنوع در حاشیه و محل تلاقی دیوار و سقف و اجرای نور مخفی مور استفاده قرار میگیرد.[/vc_toggle][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]